Sirpa Kuisma on Etelä-Suomen alueen vuoden 2023 nuorisoseuralainen

Etelä-Suomen alueelta valitaan joka vuosi ”vuoden nuorisoseuralainen”, joka on aktiivinen nuorisoseuralainen ja oman seuransa innostaja vaikuttaja. Hän saa myös muut mukaan toimintaan. Tänä vuonna vuoden nuorisoseuralainen -valinnan tekivät kaksi alueemme valtuutettua (Hannu Harmaala ja Johanna Hakala) yhdessä toiminnanohjaajien kanssa. Sirpa Kuisma Vesivehmaan nuorisoseurasta oli yksimielinen valinta vuoden nuorisoseuralaiseksi.

Sirpa Kuisma, Vesivehmaan nuorisoseura

Valinnan perustelut olivat seuraavat: Sirpa on yli 30 vuotta ollut aina järjestämässä ja hoitamassa nuorisoseuran asioita, hän on tehnyt kymmeniä vuosia nuorisoseuralle käsittämättömän määrän talkootyötunteja. Omat seuran jäsenet Vesivehmaalla kuvaavat Sirpaa näin: ”Hän jos kuka on ansainnut tämän tittelin, hän on kannustava, innostuva, positiivinen ja seuran juuret. Tällaisia vapaaehtoisia ja talkoolaisia ei ole muita.”

Vuoden nuorisoseuralainen -palkinto luovutettiin tiistaina 21.3.23 Sirpalle Asikkalan alueen seuratapaamisessa.

ONNEA!