Petra Haapio on Etelä-Suomen vuoden ohjaaja 2023

Vuoden ohjaaja -nimeämisellä halutaan kannustaa alueemme ohjaajia ja korostaa, kuinka arvokasta ja tärkeää työtä ohjaajat seuroissa tekevät. Vuoden ohjaaja on iloinen, reipas ja toimelias ja hän ottaa asioista selvää, innostaa muut mukaan ja yhteistyössä saavuttaa tavoitteet.

Petra Haapiolle ojennettiin kunniakirja ja kukat lauantaina 13.5.23 Illuusio -tapahtumassa Malmin työväentalolla.

Tänä vuonna vuoden ohjaaja -valinnan on tehneet kaksi valtuutettuamme (Hannu Harmaala ja Johanna Hakala) yhdessä toiminnanohjaajien kanssa. Valinnan perustelut ovat seuraavat: Petra Haapio on koulutukseltaan teatteri-ilmaisun ohjaaja (AMK) ja teatteripedagogi ja hän on toiminut kymmenisen vuotta Karjalan Nuorten teatterikerhojen ohjaajana. Lähemmäs 200 lasta on tutustunut hänen ohjauksessaan teatterin maailmaan ja päässyt esiintymään seuran vuosittaisessa teatteritapahtumassa, Illuusiossa. Petra on ollut Illuusion kantavia voimia tapahtuman synnystä asti. Hänen ansiotaan on myös Karjalan Nuorten nuorten teatteriryhmä Draamalaamat.

Paljon onnea Petra!